Pneumatiky ATV pro zemědělství a lesnictví

Mnoho zemědělců a lesníků si v posledních letech pořídilo čtyřkolku a údaje o registracích ukazují rostoucí oblibu těchto hbitých a výkonných víceúčelových vozidel.

Zejména velkokapacitní vozidla s objemem 500 m3 a více se loni prodávala jako housky na krámě. Tyto všestranné stroje však mohou přenést svůj výkon na silnici pouze se správnými pneumatikami.  Pro speciální požadavky zemědělců a lesníků jsme se podívali na nabídku čtyřkolek Bohnenkamp.

Stefan Pahnke je specialistou na malé pneumatiky u předního evropského velkoobchodníka s pneumatikami pro užitková vozidla Bohnenkamp a přesně ví, co čtyřkolka v zemědělství potřebuje. "Jen málo výrobců čtyřkolek dodává své stroje ex works s pneumatikami, které jsou plně vhodné pro zemědělské použití," vysvětlil nedávno Pahnke odbornému časopisu Agrartechnik. Společnost Pahnke ví, že výrobci strojů obecně volí lehčí běhouny s širším rozsahem použití. Mimo polní cesty však obvykle čekají náročnější úkoly. Zemědělci, lesníci a myslivci by měli pro bezpečný pohyb svých čtyřkolek s maximální trakcí v blátě, v sypkém lesním terénu nebo na deštěm podmáčených loukách nasadit speciálnější protektory - nejpozději v okamžiku, kdy je třeba vyměnit pneumatiky dodané z výroby za nové. Přestože je mnoho čtyřkolek vybaveno navijákem, jeho použití k tahání vlastní čtyřkolky by mělo zůstat spíše výjimkou než pravidlem.

Množství běhounů pneumatik pro zemědělské čtyřkolky na trhu

"V závislosti na zamýšleném použití máme k dispozici širokou škálu různých běhounů; jejich rozmanitost je podobná jako u běžných zemědělských a lesnických strojů," říká Pahnke. Společnost Bohnenkamp v současné době nabízí přibližně 350 typů a velikostí vhodných pro čtyřkolky. Jedná se o manuální výběr z mezinárodního sortimentu, který je pro laika obtížně zvládnutelný - a neustále přibývají nové protektory, jako například v tomto měsíci Versa Trail ATR od amerického výrobce Carlisle. Dalšími významnými značkami v sortimentu čtyřkolek Bohnenkamp jsou BKT a KENDA.

BKT AT 108

Pneumatika pro čtyřkolky vhodná pro použití na silnici i v terénu. Tam se projevují její výkonnostní vlastnosti v podobě dobré přilnavosti a pozoruhodné trakce i na nezpevněném povrchu. Pneumatika BKT AT 108 navíc poskytuje účinnou ochranu proti propíchnutí díky speciální kostře.

BKT AT 108 v obchodě

BKT AT 109

BKT AT 109 je ideální pro použití v zahradnictví, na trávnících a na poli. Čtvercový dezén pneumatiky nabízí ideální podmínky pro použití na sypkém povrchu a zaručuje vynikající ochranu v terénu.

BKT AT 109 v obchodě

BKT W 207

Pneumatika W 207 je jednou z nejlepších čtyřkolových pneumatik, které jsou v současnosti k dispozici, pokud jde o odolnost proti nárazu. Hluboký běhoun a otevřená konstrukce rovněž zajišťují nejlepší přilnavost a vynikající samočištění, zatímco velké agresivní výstupky v ramenní oblasti poskytují optimální ochranu hran. Jednou z klíčových aplikací modelu BKT W 207 je terénní motoristický sport.

BKT W 207 v obchodě

Carlisle HD Field Trax

Carlisle HD Field Trax je pneumatika pro čtyřkolky určená pro použití v pevném a těžkém terénu. Její široký dezén je nesměrový a poskytuje velmi dobrou ovladatelnost a trakci. Odolná konstrukce kostry poskytuje dobrou ochranu proti pořezání a předčasnému opotřebení.

Carlisle HD Field Trax na prodejně

Carlisle AT 489

Tento běhoun je jedním z nejlepších produktů výrobce v oblasti čtyřkolek. Díky velkým rozestupům mezi výstupky se velmi dobře samočistí na všech druzích povrchů. Navzdory své nízké hmotnosti je pneumatika velmi robustní a spolehlivě tlumí nárazy. Díky zaobleným ramenům se s ním velmi snadno manévruje a výborně se chová v zatáčkách.

Carlisle AT 489 v obchodě

Carlisle All Trail II

Pneumatika Carlisle All Trail byla speciálně vyvinuta pro použití na tvrdém povrchu. Plochý a široký vzorek běhounu poskytuje čtyřkolce dobrou stabilitu. Extrémně pevná pryžová směs běhounu zajišťuje velmi dobrý jízdní komfort, zajišťuje odolnost pneumatiky a nejlepší výkon na zpevněných cestách, betonu a rozbitém terénu.

Carlisle All Trail II v obchodě

Carlisle Pavemaster

Stabilitu na pevném povrchu zajišťuje pneumatika Pavemaster s průběžnou středovou částí běhounu. Její zaoblená ramena s vyčnívajícími bloky běhounu přispívají k bezpečné trakci na zemi. Běhoun se také leskne díky svým vynikajícím samočisticím vlastnostem. Díky šesti vrstvám kostry a ocelové výztuze pásu Pavemaster snadno tlumí nárazy a tvrdé hrany a je chráněn proti propíchnutí.

Carlisle Pavemaster v obchodě

Carlisle Versa Trail ATR

Univerzální užitková pneumatika pro čtyřkolky a UTV má šestivrstvý nylonový plášť a pryžovou směs "Tough Tread", která chrání před proříznutím, proražením a předčasným opotřebením.  Díky hlubší ochraně disku chrání běhoun také okraj disku před poškozením. Hluboké výstupky zajišťují přesnou kontrolu a trakci i na pevném a nerovném terénu.

Carlisle Versa Trail ATR v obchodě

KENDA K290 Scorpion

K290 Scorpion je univerzální pneumatika pro čtyřkolky a terénní vozidla. Rovnoměrně rozmístěné bloky na běhounu zajišťují hladkou jízdu po silnici a bezpečnou přilnavost pro optimální použití v terénu.

KENDA K290 Scorpion v obchodě

KENDA K299 Bearclaw

Klasická pneumatika z řady Kenda přesvědčí jako všestranná pneumatika pro silniční i terénní použití. Osvědčený dezén běhounu má vynikající samočisticí vlastnosti a díky oddělenému dezénu je velmi pevný i na sypkém a náročném povrchu. Kromě dobré trakce v terénu dosahuje Bearclaw také čistých jízdních vlastností na silnici.

KENDA K299 Bearclaw v obchodě

Kenda K300 Dominator

Všestranný smíšený dezén pro silniční i terénní použití má na běhounu rovnoměrně rozmístěné bloky. Zajišťují optimální použití v terénu i na zpevněném povrchu.

Kenda K300 Dominator v obchodě

Kenda K3201 Mastodon

Na tvrdém až středně tvrdém povrchu zajišťuje výrazný dezén pneumatiky Kenda K3201 Mastodon trvale pohodlnou jízdu. Jezdci na čtyřkolkách a SUV si pochvalují stabilitu pneumatiky ve stopě a její vhodnost pro enduro i silniční použití.

Kenda K3201 Mastodon v obchodě

KENDA K530 Pathfinder

Pathfinder je odolná a houževnatá silniční pneumatika s vynikajícím poměrem ceny a výkonu. Nabízí nízký valivý odpor a vysoký jízdní komfort.  Rozložení bloků běhounu zajišťuje dobrou trakci a přímou ovladatelnost v širokém spektru podmínek.

KENDA K530 Pathfinder na prodejně

KENDA K533 Klaw XC

Tato sportovní pneumatika pro čtyřkolky se šikmým vzorkem má šestivrstvou nylonovou kostru, která zajišťuje odolnost v nejnáročnějších terénních podmínkách. Spolehlivý nesměrový dezén pro jízdu v terénu se speciálně navrženým vzorkem zajišťuje bezpečnou a dobrou trakci.

KENDA K533 Klaw XC v obchodě

KENDA K570 Executioner

Výrazný dezén pneumatiky KENDA K 570 Executioner se širokými výstupky zajišťuje dostatečnou přilnavost a trakci čtyřkolky i v hlubokém blátě. Pneumatika byla vyvinuta jako čistě terénní běhoun pro extrémní použití, ale vykazuje také dostatečně dobré vlastnosti na silničních úsecích.

KENDA K570 Executioner v obchodě

KENDA K592 Bearclaw EVO

Všestranná pneumatika pro čtyřkolky s velkými středovými výstupky zajišťujícími lepší jízdu v přímém směru a vynikající trakci při brzdění. Díky prohlubním na výstupcích má plášť Bearclaw EVO velmi dobrou přilnavost i na deštěm zmáčené trati a díky výrazným ramenním výstupkům vykazuje perfektní kontrolu v zatáčkách. Navzdory své nízké hmotnosti zaručuje pneumatika výjimečnou odolnost proti propíchnutí.

KENDA K592 Bearclaw EVO na prodejně

KENDA K573 Bearclaw EX

Pneumatika ATV pro smíšené povrchy je díky své pryžové směsi s nízkým opotřebením mimořádně robustní a odolná v praxi. Pneumatika je dobře chráněna před poškozením díky meziplášťům a speciální výztuži na bočnici.

KENDA K573 Bearclaw EX na prodejně

KENDA K538 Executioner

Směrový dezén s dobrými samočisticími vlastnostmi byl vyvinut pro co nejlepší výkon v širokém spektru podmínek. Dezén pneumatiky K538 zajišťuje bezpečnou přilnavost i v terénu díky velké šířce běhounu a propracovanému designu výstupků. Kromě dobrých jízdních vlastností nabízí model K582 atraktivní poměr cena/výkon.

KENDA K538 Executioner v obchodě

KENDA K585 Bounty Hunter

Pneumatika pro užitková vozidla (UTV) pro těžké až středně těžké použití v terénu. Její dezén má obzvláště nízkou úroveň vibrací a hluku, což činí tuto pneumatiku zajímavou pro použití na vozidlech side-by-side (SXS). Pneumatika se vyznačuje velmi dobrou ovladatelností i v těch nejtěžších kamenitých podmínkách. Její pevná kostra poskytuje dobrý jízdní komfort a odolnost proti propíchnutí.

KENDA K585 Bounty Hunter v obchodě

KENDA K587 Bearclaw

Dobře se čistící dezén pneumatiky K587 Bearclaw nabízí bezpečný záběr a pevnou trakci na široké škále povrchů - od písčité půdy, přes bláto až po těžkou hlínu. Osmivrstvá kostra také poskytuje nejlepší ochranu proti nárazu, proražení a proříznutí a dobrý jízdní komfort.

KENDA K587 Bearclaw v obchodě